Fatsa Söz Gazetesi / Fatsa'dan Güncel ve Özgün Haberler

ADIGÜZEL’DEN ALTINORDU BELEDİYESİ’NE ÇOK SERT CEVAP VE 11 SORU

ADIGÜZEL’DEN ALTINORDU BELEDİYESİ’NE ÇOK SERT CEVAP VE 11 SORU
23 Aralık 2019 - 15:27

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Altınordu Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddialarını gündeme getirmiş, bu konuda inceleme yapmak üzere belediye tesislerine giden mahkeme heyetinin içeriye alınmadığını söylemiş ve ilgili tutanağı TBMM’de yaptığı konuşma sonrası Adalet Bakanına iletmişti. Olayla ilgili Altınordu Belediye’sinden yapılan açıklamaya Adıgüzel’den çok sert cevap 11 soru ile geldi. İşte Adıgüzel’in açıklaması;

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel’in Açıklaması

Çöp toplama işlerindeki ağır yolsuzluk iddialarıyla alakalı kamuoyunda ve Meclis’te yaptığım konuşmalarla ilgili Altınordu Belediye Başkanlığı “Aziz Kamuoyuna” başlıklı bir açıklama yayınlamış ve şahsıma dönük ölçüsüz ve saldırgan ifadeler kullanmıştır.

Biz 10, 16, 30 Eylül tarihlerinde bu konuda açıklamalar yapmış ve Altınordu Belediyesi’ni uyarmıştık. Altınordu Belediyesi’nden bu konuda tek bir açıklama gelmemişti. En son mahkeme heyetinin inceleme tutanağını TBMM’de Adalet Bakanına sunmam üzerine saldırgan bir üslupla, kuyruğuna basılmış kedi gibi kaleme alınmış bu açıklamada konulara ilişkin tek bir tatmin edici açıklama yoktur.

Adrese teslim pazarlık usulü ihaleyi nasıl verdiğinizi, bu firmanın önceden nasıl belli olduğunu, bu firmanın daha ihaleyi almadan kullanılacak kamyonların plaka ve şase numaralarının önceden nasıl bilindiğini, açık ihale yapmadan 4’er aylık sürelerle aynı ihalenin bu firmaya tekrar tekrar verileceğine dair öngörümüzün nasıl gerçekleştiği gibi asıl konuşulması gereken konulara ait tek bir cevap yoktur.

Bunun yerine; önceki belediyenin yaptığından işi daha ucuza getirdiğine dair açıklama vardır. Bu konu bizimle değil yine AKPli olan eski belediye başkanı ile kendi arasındaki sorundur.

Başkan, lafın çevresinden dolaşmayı bırak sorularıma cevap ver;

Tekrar soruyorum;

1-          Çöp toplama ihalesi pazarlık usulü niçin önceden bilinen bir firmaya adrese teslim verilmiştir?

2-          Bu firma, Fatsa Belediyesi’ne daha önce hizmet veren ve şu anki Fatsa Belediye Başkanının bir önceki belediyeyi borca batırmakla itham ettiği firma değil midir?

3-          Bizim eleştirilerimiz üzerine bu firma isim değiştirip eski kamyonlarını yeni firmaya ihaleden 2 gün önce evrak üzerinden devretmiş midir?

4-          Bu firma eski kamyonlarının üzerinden Fatsa yazılarını silip Altınordu şeklinde düzenleme yapmış mıdır?

5-          Daha önce iki defa hizmet alımının 4 aylık periyotlarla süresi uzatılacak diye öngördüğümüz şekilde mevcut firmayla süre uzatım yoluna gidilmesini yani dediğimiz sürecin tıpatıp gerçekleşmesini nasıl açıklıyorsunuz?

6-          Bunun üzerine açık olarak gerçekleştirdiğinizi belirttiğiniz üçüncü ihaleye niçin tek başına aynı firma girmiştir? İhalenin sadece 4 aylık gerçekleştirilmesi ile mevcut firmaya avantaj sağlanması açıkça bu firmaya işin verilmesini sağlamamış mıdır?

7-          İhalenin verileceği firmanın kamyonlarının, plakalarına ve şase numaralarına kadar ihaleden aylar öncesinden bilinmesi yolsuzluk değil midir?

8-          Bu iddiaları incelemek üzere başında hâkim olan mahkeme heyetini niçin tesislerinize sokmadınız?

9-          Düşürdüğünüzü iddia ettiniz fiyatlara personel giderleri, KDV vb. tüm giderler dâhil midir?

10-        Eğer çöp toplama işinde bir önceki belediyenin fahiş fiyattan çöp toplama işini yaptırdığını düşünüyorsanız eski belediye yönetimi ile ilgili hangi işlemi gerçekleştirdiniz? Soruşturma başlattınız mı? Eski AKP’li belediyenin yolsuzluk yaptığını mı iddia ediyorsunuz?

11-        Her iki belediye de eski belediye yönetimlerini suçlarken geçen dönem Fatsa Belediyesi’ni batırdığı iddia edilen bu firmanın Altınordu Belediyesi’nin yeni firması olması enteresandır. Fatsa’nın mimli eski firmasının Altınordu’nun favori yeni firması olmasını nasıl açıklıyorsunuz?

Ben Meclis’te ne dedim? “Ağır yolsuzluk iddiaları var. Konu mahkemeye taşınıyor.”

Neymiş mahkeme açılmamış. Mahkeme hâkimi, mübaşir, zabıt kâtibi belediye şantiyesine pikniğe mi geldiler? Bu bir adli süreç değil midir?

“Yolsuzluk iddiaları var” demişim hukuki sürece taşıyacakmış. Taşımayan namerttir.

Biz zaten hukuki süreç işlesin diyoruz.

Taşımayan namerttir!..

Taşı da şu ihaleyi verdiğin firmanın nasıl önceden belli olduğunu, kamyonların üzerindeki hazırlıkları kamuoyu da görsün.

Yüreğin yetiyorsa ver.

Kamyonlara yakından bakınca silinmeye çalışılan “Fatsa” yazısı görünüyor. Yani yakından bakmak lazım. Tıpkı insan gibi…

Uzaktan bakınca adam sandıklarınızın yakından bakınca ne mal olduklarını görüyorsunuz.

Esas sözüm de beyin hücreleri virüs istilasından kudurmuşçasına etrafına tükürükler saçarak, haykıranlara değil, bunları üzerimize salanlara olacak.

Sizi uyarıyorum; ipi kısa tutun bu saldırgan tavrıyla sizin de bacaklarınıza dolanır.

Bir sözüm de ne olup bittiğini bilmeden rant tayfasına alelacele destek veren, iki kemik hesabına sosyal medyada trollük yapanlara olacak. Bu kadar aceleye gerek yok. Kaçak kesim yapılan mezbahadan size daha çok kemik çıkar.

Altınordu Belediyesi bir açıklama yapacaksa, pazarlık usulü verdiği firmayı ve süreci açıklasın. Sorularımıza net cevaplar versin. Bir önceki dönemin fahiş fiyattan iş yaptırdığını iddia ediyorsa da, bu konuda gereğini yapsın. Yapmaya yüreği yetmiyorsa da evrakları göndersin biz yapalım.

Bilinmelidir ki, bu ülkede hak yememeyi reklam kampanyası gibi kulananlar milletin hakkını en fazla yiyenlerdir.

Biz bu haksızlıkları dillendirmeye devam edeceğiz.

“Haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2020 / Fatsa Söz Gazetesi / Tüm hakları saklıdır.