Fatsa Söz Gazetesi / Fatsa'dan Güncel ve Özgün Haberler

HARBİ TUR

Kolluk Gözetim Komisyonu Eğitimi Yapıldı

Kolluk Gözetim Komisyonu Eğitimi Yapıldı
26 Aralık 2019 - 14:34

 

 

 

6713 sayılı Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanuna göre İçişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan “Kolluk Gözetim Komisyonu”nda görev alacak personellere eğitim verildi.

Valilik toplantı salonunda, Vali Yardımcısı Ekrem Ballı ve İl İdare Kurulu Müdürü Yusuf Karataş tarafından verilen yapılan eğitime, İlçe Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürleri ile personelleri katıldı.

Yapılan eğitimde; 20.05.2016 tarihli ve 29717 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6713 sayılı Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanuna dayanılarak hazırlanan 6713 Sayılı Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmelik hükümleri kapsamında kolluk şikâyet sisteminin daha etkili ve hızlı işlemesini sağlamak, saydamlığını ve güvenilirliğini geliştirmek üzere İçişleri Bakanlığı bünyesinde oluşturulan “Kolluk Gözetim Komisyonu”nun çalışma esas ve usulleri hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

Kolluk Gözetim Komisyonu’nun, kolluk şikâyet sistemine ilişkin olarak yürütülen bütün iş ve işlemlerde uzmanlaşma, şeffaflık, hesap verebilirlik, katılımcılık ile bağımsızlık ve tarafsızlık ilkelerinin hayata geçirilmesi açısından önemli katkılar sağlayacağını ifade eden İl İdare Kurulu Müdürü Yusuf Karataş, “Kolluk Gözetim Komisyonu”, kolluk şikâyet sisteminin işleyişine dair ilkeleri belirleyecek. Ayrıca Kolluk Gözetim Komisyonu ile bağlı kuruluşlar, valilikler ve kaymakamlıklar arasında, kolluk görevlileri hakkında idari mercilerce yürütülen ceza ve disiplin işlemleriyle ilgili olarak gerekli bilgilerin kaydedilmesi ve yapılan uygulamaların izlenmesi amacıyla “Merkezi Kayıt Sistemi” veri tabam oluşturulacak ve kolluk görevlileri hakkında komisyona veya diğer idari mercilere yapılan her türlü ihbar ve şikayet merkezi kayıt sisteminden bir numara verilerek kayıt altına alınacak” dedi.

Yusuf Karataş, “Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı teşkilatında görevli kolluk personellerinin görevleri hakkında idari mercilerce yürütülen ceza ve disiplin işlemleriyle ilgili gerekli bilgilerin kaydedilmesi ve yapılan uygulamaların izlenmesi amacıyla oluşturulan merkezi kayıt sistemine ilişkin iş ve işlemlerin valiliklerde il idare kurulu müdürlükleri, kaymakamlıklarda ilçe yazı işleri müdürlükleri, bağlı kuruluşların merkez teşkilatlarında ise personel işlerinden sorumlu birimler tarafından yürütüleceği hüküm altına alındığından Valiliğimiz İl İdare Kurulu Müdürlüğü ve Kaymakamlıklarımız İlçe Yazı İşleri Müdürlükleri bünyesinde Kolluk Şikâyet Büroları oluşturuldu. Kolluk şikâyet bürolarınca ihbar ve şikâyetlerin sisteme kaydedilmesi, kanun kapsamında yapılacak yazışmaların yürütülmesi, ihbar ve şikâyetlerin kaydı, takibi, ilgili birimlere sevk edilmesi işlemleri yürütülecek. Kolluk Gözetim Komisyonu, kolluk görevlileri hakkında gerektiğinde yetkili merciler tarafından haklarında disiplin soruşturması yapılmasını isteyebileceğinden kolluk şikâyet bürolarında yapılacak işlemler ve işlem süreleri hususlarında azami özenin gösterilmesi büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2020 / Fatsa Söz Gazetesi / Tüm hakları saklıdır.