Fatsa Söz Gazetesi / Fatsa'dan Güncel ve Özgün Haberler

VALİ SONEL, KABATAŞ İLÇESİNİ ZİYARET ETTİ

VALİ SONEL, KABATAŞ İLÇESİNİ ZİYARET ETTİ
28 Nisan 2021 - 12:59
İlçe ziyaretlerini sürdüren Vali Tuncay Sonel, bugün de beraberinde Stj. Kaymakam Esra Demirtaş ile birlikte Kabataş ilçesine giderek, çeşitli ziyaret, inceleme ve temaslarda bulundu.
Kaymakamlığı Ziyaret Etti
Kabataş ilçe ziyaret programına, Kaymakamlığı ziyaret ederek başlayan Vali Tuncay Sonel, Kaymakamlık binası önünde Kabataş Kaymakamı Seda Ünlü,  Belediye Başkanı Yakup Yılmaz, İlçe Emniyet Amiri Komiser Yardımcısı Mesut Kaya, İlçe Jandarma Komutanı J. Astsb. Kd. Bşçvş. Cengiz Kahveci ve daire amirleri tarafından karşılandı.
Vali Tuncay Sonel, Kaymakamlık Makamına geçerek, bir süre önce Kabataş Kaymakamlığı görevine başlayan Kaymakam Seda Ünlü’ye hayırlı olsun ve başarı dileğinde bulundu.
Kaymakam Seda Ünlü’den ilçenin genel durumu, sorunları, ihtiyaçları hakkında bilgi alan Vali Tuncay Sonel, Hükümet Konağı içerisinde yer alan Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürlüğü, İlçe Nüfus Müdürlüğü, İlçe Tapu Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Mal Müdürlüğü, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nı ve Sosyal Hizmet Merkezi’ni de gezerek, görevli personellere hatırlarını sordu, işlerinde başarı diledi.
Belediyeyi Ziyaret Etti
Vali Sonel, Kabataş Belediyesini de ziyaret ederek, belediye hizmetleri, yatırımlar, projeler ve ihtiyaçlar hakkında Belediye Başkanı Yakup Yılmaz’dan bilgi aldı.
İlçede gezgin arıcılığın yaygın olarak yapıldığını belirten Yakup Yılmaz, “İlçemizde gezgin arıcımız çoktur. 2 Bin ton civarında bal üretimi yapılmaktadır. Bal üretiminden elde edilen gelir, fındıktan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Bal üretiminin ilçe ekonomisine çok büyük katkısı var. Arıcılarımızın ihtiyaç duyduğu petek dahil tüm ekipmanların üretimi de ilçemizde yapılmaktadır. İlçemizin Elbeyi mahallesine bağlı Yarbaşı mevkiinde bulunan ve kestane ağaçları, ıhlamur ağaçları, orman gülleri, yaban mersininin yer aldığı doğal florası çok yüksek olan alanı ‘Bal Ormanı’ yapmak istiyoruz. Bunu yapabilirsek, buradan elde edeceğimiz balımızın coğrafi işaret tescilini yaptıracağız” dedi.
Bal da markalaşmanın önemine değinen Vali Tuncay Sonel, “Ordu’da arıcılık yaygın olarak yapılmakta. Bölge arıcılarımızın emeğinin karşılığını alabilmesi için biz de yoğun çaba sarf ediyoruz. AB projesi ile Arıcılık Araştırma Enstitüsü bünyesinde yapılan bal analiz ve paketleme tesisi atıl durumda idi. Güvenilir ve kaliteli bal üretimi için müthiş bir tesisin atıl durumda olması bizleri üzmüştü. Tarım ve Orman Bakanlığımızın desteği ile tesisi yeniden ayağa kaldırdık. Makineler tıkır tıkır çalışmaya başladı. Yurt dışına ihraç edilen balların paketlemesi yapıyor. Bundan dolayı da çok mutluyuz. Arıcılarımızın, üreticilerimizin her zaman yanındayız” diye konuştu.
Kadın el emeğinin değerlendirilmesi için il genelinde 7 tane Kadınlar Kooperatifi kurulduğunu ifade eden Vali Sonel, Kabataş Belediye Başkanı Yakup Yılmaz’dan da ilçede Kadınlar Kooperatifi kurmalarını istedi.
Kadınların ürettikleri ürünlerin pazarlama sorunu olmayacağını belirten Vali Sonel, “Kadınlarımız ürettikleri ürünlerle, aile ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Onlara da ekonomik bir destek oluyor. Onlar para kazandıkça daha mutlu oluyorlar. Ayrıca, bizim göremediğimiz ürünler ortaya çıkıyor. Bu yüzden Kadınlar Kooperatiflerinin yaygınlaşmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.
Emniyet ve Jandarmayı Ziyaret Etti
Kabataş programı kapsamında, İlçe Emniyet Amirliği ve İl Jandarma Komutanlığını da ziyaret eden Vali Tuncay Sonel, İlçe Emniyet Amiri Komiser Yardımcısı Mesut Kaya ile İlçe Jandarma Komutanı J. Astsb. Kd. Bşçvş. Cengiz Kahveci’den ilçenin genel asayiş durumu hakkında bilgi aldı.
Vali Sonel,  İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığı hizmet birimlerinde görevli personelleri de ziyaret ederek hal ve hatırlarını sordu, başarı dileğinde bulundu. Emniyet ve Jandarma personelleriyle hatıra fotoğrafı da çektiren Vali Sonel, “Allah ayağınıza taş değdirmesin. Allah’a emanet olun. Kendinize iyi bakın” dedi.
Esnafları Ziyaret Etti
Kabataş ilçesindeki esnafları da ziyaret eden Vali Tuncay Sonel, esnafların hal ve hatırını sorarak, bol ve bereketli kazanç dileğinde bulundu.
Esnafların ve sokakta karşılaştığı vatandaşların Ramazan ayını da kutlayan Vali Sonel, vatandaşlarla ayaküstü sohbette bulundu. Bazı esnaf ve vatandaşların kendisine ilettikleri sorun ve sıkıntıları da dinleyen Vali Sonel, ilgili kurum müdürlerini telefonla arayarak, kendisine iletilen sorun ve sıkıntılara çözüm bulunmasını istedi.
Vali Sonel, esnaf ziyaretleri esnasında oyun parkında ve sokakta gördüğü çocuklara oyuncak hediye ederek, onları da mutlu etti.
Aile Ziyaretinde Bulundu
İlçe ziyaretleri kapsamında şehit ailesi ve engelli olan ailelere de uğrayarak hatırlarını soran Vali Tuncay Sonel, Yeniceli Mahallesinde yaşayan ve sosyal medya üzerinden kendisine ulaşan 16 yaşındaki zihinsel engeli olan Derya Turan’ı evinde ziyaret etti.
Vali Sonel, İlçenin Yakacık mahallesinde ikamet eden engeli olan Gülten ve İlhan Alan çiftini de ziyaret ederek, kendisinden bir istekleri olup olmadığını sordu. Aileyle bir süre sohbette bulundu.
16 Ekim 1980 yılında hain saldırı sonucu şehit olan Bekçi Murat Yazlak’ın eşi Gülizar Yazlak’ı, Alankent Mahallesindeki evinde ziyaret eden Vali Tuncay Sonel ailenin hal ve hatırını sordu.
Vali Tuncay Sonel, aile ziyaretlerinin ardından Kabataş ilçesindeki programını tamamlayarak il merkezine döndü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2020 / Fatsa Söz Gazetesi / Tüm hakları saklıdır.