Fatsa Söz Gazetesi / Fatsa'dan Güncel ve Özgün Haberler

Bu Kazanın Cezası Ne?

Bu Kazanın Cezası Ne?
Ali ZEREN( alizeren-1@hotmail.com )
Emekli Öğretmen
12 Haziran 2019 - 10:26

Birkaç gün önce yaya kaldırımında yürüyen bir hemşerimiz trafik kazasında hayatını kaybetti.

Kazaya neden olan sürücü elbette cezalandırılacaktır. Bu sürücünün alacağı adli ceza pek ceza sayılmaz. Birkaç gün gözetim altında tutulduktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılacak, mahkeme sonunda da iyi hal falan, birkaç aylık bir ceza ile normal yaşamına devam edecektir. Ama insansa, bu eyleminin etkisini ömür boyunca omuzunda taşıyacak yani vicdan azabı çekecektir.

Hukukta “taksirli suç” diye bir kavram vardır: Dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı bir kusurlu davranış ile “öngörmeyerek” bir kimsenin hayatına son verilmesi, şeklinde tanımlanabilir. Bunun bir de bilinçlisi vardır. O da; yapılan kusurlu davranış ile bir kimsenin ölebileceğinin fail tarafından “öngörülmesine” rağmen davranışın yapılmasıdır. Taksirle ölüme neden olma suçu, ‘Hayata Karşı Suçlar’ bölümünde TCK md. 85’te düzenlenmiştir.

Şimdi bu tanımdan yola çıkarak bu sürücüyü bu iki tanımın hangisiyle yargılamak gerekir.

Elbette ikinci tanımla yargılanmalı ve daha ağır bir ceza almalıdır.

Ama tanımda; kusurlu bir davranış ile bir kimsenin ölebileceğinin fail tarafından öngörülmesine (bilinmesine)…. şeklinde bir cümle var. Peki bu sürücü bir kişinin ölümüne neden olabileceğini biliyor muydu?

Kesinlikle evet…

Kazanın video görüntüsünü izlediğinizde, bu kişinin bırakın motorlu araç kullanmayı, bisiklet bile kullanma yeteneği veya becerisi yoktur. Öyleyse beceremeyeceği bir işe yapmaya kalkışırsa, böyle bir kazayı yapabileceğini kesinlikle biliyor olmalıdır.

Daha önceki bir yazımda; herkesin şoför olamayacağını, tıpkı futbol oynamak, şarkı söylemek, saz çalmak, resim yapmak gibi özel yetenek isteyen işleri herkesin yapamayacağını savunmuştum. Hatta bunların eğitimle bile geliştirilemeyeceğini de eklemiştim.

Çok zeki, çok yetenekli, üniversite bitirmiş, hatta mühendis, doktor bile olmuş bir kişiye, eğer müzik yeteneği, (bunun için müzikte kulak sözcüğünü de kullanıyorlar), yani kulak yoksa, ne kadar eğitirseniz eğitin ona “bak postacı geliyor, selam veriyor” şeklinde başlayan çocuk şarkısını bile söyletemezsiniz.

İşte bu kazayı yapan Çiğdem hanım araba kullanmayı beceremediğini bilmeli ve başına böyle bir korkunç olayın geleceğini düşünmeli ve dolayısıyla da o direksiyona geçmemeliydi.

Şunu kesinlikle iddia ediyorum: bugün trafikte olan sürücülerin en az %20 si kesinlikle direksiyona geçmemeli, geçiyorsa potansiyel bir trafik canavarı olma adayıdır.

Demek ki herkes becerebildiği işi yapacak.

Şimdi bu hanımefendi böyle bir kazayı birkaç aylık ceza ile atlatırsa (o da ertelenecektir) gene direksiyona geçecek ve yine kaldırıma doğru araç sürmeye devam edecektir.

Biz de kaldırımda yürürken biraz dikkatli olalım bari…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
AHMET12 Haziran 2019 / 11:11Yanıtla

SÜRÜCÜNÜN CEZA ALACAĞINA BEN İNANMIYORUM ÇÜNKÜ AYNI DURUM BENİM BAŞIMA GELDİ BUNDAN 4 YIL KADAR ÖNCE FATSA DA KADER PASTANESİ NİN YANINDA IŞIKLARDA OLDU KAZAYI YAPAN SÜRÜCÜYÜ 3 GÜNDE BIRAKTILAR HALA VİCDANIYLA BAŞ BAŞA TABİ VİCDANI DA VARSA..!!!

KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2020 / Fatsa Söz Gazetesi / Tüm hakları saklıdır.