Fatsa Söz Gazetesi / Fatsa'dan Güncel ve Özgün Haberler

“PİYASALARDAKİ ARTIŞLAR ENDİŞELERİMİZİ DE ARTTIRIYOR…”

“PİYASALARDAKİ ARTIŞLAR ENDİŞELERİMİZİ DE ARTTIRIYOR…”
03 Kasım 2021 - 17:59

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tayfun Karataş, piyasalarda devam etmekte olan finansal dalgalanmayı tüm sektör temsilcileri gibi kendilerinin de endişe ile izlediğini söyledi.

Yazılı bir açıklama ile ekonominin durumunu değerlendiren Başkan Karataş; “Merkez Bankası’nın son faiz indirimi kararı ne yazık ki hem uzun vadeli faizlerde hem de döviz kurunda artış izlenmesine neden olmuş, özellikle döviz kurunda oluşan ani yükseliş ve volatilite reel sektörün elini kolunu bağlar hale gelmiştir.

Bir yanda döviz kurundaki dalgalanmalar neticesinde doğalgaz, akaryakıt, elektrik ve diğer girdi maliyetlerinde meydana gelen hızlı yükseliş üreticinin fiyat belirlemesinde sorunlara yol açarken diğer yanda perakendeci de fiyatlarda oluşan dengesizlik nedeniyle tedarik zincirini yönetmekte zorlanmaya başlamıştır.

Keza şu sıralar özellikle üretici kesime yönelik gerçekleşen son fiyat artışları da kamuoyunun malumudur.
Üretim yapan aynı maliyetle tekrar üretemeyeceğini düşündüğünden fiyatını belirlemekte zorluk yaşamakta, perakende sektöründe satışını yapan da aynı fiyata aynı ürünü tekrar tedarik edemeyeceği endişesi yaşamaktadır. Bu endişeyi yaşarken de üstelik her iki taraf da işletme giderlerini karşılamaya devam etmek ve ödemeler dengesini korumak zorundadır. Tüm bu kısır döngü diğer yandan tüketicilerin de arzu ettiği ürün ve hizmette arzu ettikleri fiyatlarla ulaşamamasına neden olmakta ve bu durum da sorunu derinleştirmektedir.

Piyasada oluşan fiyat istikrarsızlığı için hükümetimizin ilgili birimleri tarafından acilen bir çalışma başlatarak etkili ve yapısal bir çözüm sunulmasına yönelik adım atılması artık şart olmuştur.

Faizlerin, döviz kurunun ve enflasyonun dengelenebileceği adımlar atılarak finansal istikrarın yeniden tesis edilmesi noktasında piyasalara güven aşılanabilmesi dahi anlık olarak yaşanan darboğazdan çıkış için ilk önemli yaklaşım olacaktır.

İş dünyası olarak beklentimiz devam eden sürecin bir an evvel atlatılarak 2022 yılında yeniden ekonomik büyümeye odaklanacağımız, son 2 yıldır iş dünyasında önemli yaralar açan pandemi sürecinin yaralarını hızla saracağımız günlere bir an evvel kavuşmaktır.
Kamuoyunun bilgisine saygıyla arz ederim.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2020 / Fatsa Söz Gazetesi / Tüm hakları saklıdır.