Fatsa Söz Gazetesi / Fatsa'dan Güncel ve Özgün Haberler

”Düzenini Bozma, İstihdamı Koru”

”Düzenini Bozma, İstihdamı Koru”
08 Mart 2019 - 20:26

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, 25 Şubat tarihinde başlatılan ”İstihdam Seferberliği” konusunda basın açıklamasında bulundu.

İstihdam Seferberliği çağrısında bulunan FATSO Başkanı Tayfun Karataş, ”Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak.” dedi.

Tayfun Karataş’ın Basın  açıklaması şu şekilde; ”Hatırlayacağınız üzere 21 Ocaktaki TOBB Türkiye Ekonomi şurası’na Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu.

Sn. Cumhurbaşkanımız bu çağrısının ardından hazine ve maliye bakanımız, aile, çalışma ve sosyal hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar.

Bunlara yönelik yasal düzenlemede hızla Meclisten geçti ve resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, aile, çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın TOBB sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla ”Burası Türkiye burada iş var” sloganıyla istihdam seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.

İstihdam seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sundu ve bunlara pek çoğu tarihi destekler şeklinde.

Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim.

Birincisi; Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.

2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi  devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak.

Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.

İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak.

Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.

Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. böyle bir hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.

İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece devletimiz sıkıntılı günümüzde yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş yada azalmışsa; çalışanların maaşı 3 ay boyunca kısa çalışma ve deney kapsamında işsizlik sigortası fonundan ödeniyor.

Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamını koru.

Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberliği.org adresinden ulaşabilmek mümkün. Aklınıza takılan bir konu olursa, odamıza ulaşmanız mümkün.

Bu teşvikler konusunda şirket sahibi ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşlüyor. İstihdam teşviklerini iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.

Önümüzdeki süreçte de Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz.

İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız.

Bakın 2017 de ki istihdam seferberliğinde Kamu – Özel Sektör olarak el ele verdik ve 1 buçuk milyon ilave istihdam sağladık.

Kamu – Özel Sektör el ele verdi mi yapılmayacak şey yoktur.

Buradan tün iş dünyamıza ve işverenlere çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güveni istihdam seferberliği 2019’a katılın.

Bu tarihe istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak hem işinizi geliştirin hemde ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.

Dünün en çok kazananları Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar insanımıza istihdam sağlayacak olanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için burada iş var burada aş var, burada gelecek var diyoruz. Sizlere odamız adına saygıyla selamlıyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2020 / Fatsa Söz Gazetesi / Tüm hakları saklıdır.