Fatsa Söz Gazetesi / Fatsa'dan Güncel ve Özgün Haberler

Tayfun Karataş Yeniden Yapılandırma Paketi Hakkında Bilgi Verdi

Tayfun Karataş Yeniden Yapılandırma Paketi Hakkında Bilgi Verdi
11 Kasım 2019 - 19:56

Finans Kurumlarına borçları bulunan küçük ölçekli işletmeler için Türkiye Bankalar Birliği tarafından yeni bir finansal Yeniden Yapılandırma Paketi hazırlandı.

Fatsa Ticaret Odası Başkanı Tayfun Karataş’ta yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Banka ve finansal kurumlara kredi borcu bulunan büyük ve küçük ölçekli şirketler için “Finansal Yeniden Yapılandırma (FYY)” uygulamasına başlanması kararlaştırılmış, uygulamayla borçlarını ödemeye niyetli olan, ancak gelir-gider dengesi bozulduğu için edimlerini yerine getiremeyen müşterilerin geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine imkan verilmesi amaçlanmış ve büyük ölçekli şirketler için söz konusu uygulama geçtiğimiz aylarda uygulanmaya başlanmıştır.
Bu kapsamda Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşmaları ile hazırlanan, finansal sektöre olan borcu 25 milyon TL altında bulunan küçük ölçekli şirketlere yönelik uygulamanın da, gerekli onaylar alınarak yürürlüğe girdiğini üyelerimize duyurmaktan mutluluk duyuyorum.

Yeniden yapılandırma uygulaması; 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun Geçici 32’nci maddesi uyarınca bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve finansman şirketleri ile kredi ilişkisinde bulunan borçluların bu kuruluşlar nezdindeki kredi borçlarına ilişkin olarak, çerçeve anlaşma ve sözleşmeleri kapsamında alınacak tedbirlerle, geri ödeme yükümlülüklerini yerine getirebilmelerine, üretim, yatırım, istihdam faaliyetlerini sürdürmelerine, dolayısıyla ekonomik büyümeye imkân verecektir.
Banka ve finansal kurumlara 25 milyon TL ve üzerinde kredi borcu bulunan büyük ölçekli şirketler ve 25 milyon TL’nin altında kredi borcu bulunan küçük ölçekli şirketler FYY uygulamasından yararlanabileceklerdir. Haklarında iflas kararı bulunan borçlular ise FYY’den yararlanamayacaktır.
FYY sürecine alınabilecek borçlular; en yüksek üç alacaklı kuruluştan birine, Çerçeve Anlaşması ekinde belirtilen formata uygun bir başvuru ve taahhüt mektubuna, sürecin gerektirdiği diğer belge ve bilgileri de ekleyerek başvuruda bulunabilecektir. Çerçeve Anlaşması’nı imzalayan alacaklı kuruluşları ve konu ile ilgili diğer detayları web sitemiz üzerinden değerli üyelerimize güncel olarak paylaşıyor olacağız. Başvurusu kabul edilen borçlular için durumun korunması süreci başlayacak olup durumun korunması sürecinin başlaması halinde, Çerçeve Anlaşmasını imzalamış bulunan alacaklı kuruluşlar; borçlu hakkında yeniden yapılandırılan alacaklara ilişkin olarak icra takibi yapamayacak (zamanaşımı ve hak düşürücü süreler nedeniyle hak kaybına yol açacak durumlar hariç olmak üzere), mevcut takiplere devam edemeyecek, yeni takipler açamayacak ve diğer yasal yollara başvuramayacaktır.
Borçlunun başvuru tarihinden önce herhangi bir Alacaklı Kuruluş tarafından başlatılmış yasal takipler sonucu; satış günü belirlenmiş olması, ihalenin feshi davasının devam etmesi, borcun icra taahhüdüne bağlanmış olması, tasarrufun iptali davasının devam etmesi halinde bu işlemler finansal yeniden yapılandırmadan etkilenmeyecektir. Alacaklı Kuruluşların, Çerçeve Anlaşmasından kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda ortaya çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümü için Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu’nun belirleyeceği Hakem Kurulu görev yapacaktır.

Değerli Üyelerimiz, Finansal Yeniden Yapılandırma Uygulaması hakkında detaylı bilgiye Odamızın web sitesi üzerinden güncel olarak ulaşabileceklerdir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Tayfun KARATAŞ
Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2020 / Fatsa Söz Gazetesi / Tüm hakları saklıdır.