Fatsa Söz Gazetesi / Fatsa'dan Güncel ve Özgün Haberler

2020 Yılının İlk İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

2020 Yılının İlk İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
27 Ocak 2020 - 16:45
Sektörel gelişmeler ile yatırımları değerlendirmek, sorunları ve çözüm önerilerini ele almak, bu hususlarda kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla yapılan İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında gerçekleştirildi.
Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen 2020 yılı 1. İl Koordinasyon Kurulu toplantısının açılışında bir konuşma gerçekleştiren Vali Seddar Yavuz, Ordu’da yapımı tamamlanan ve devam eden projeler hakkında bilgiler verdi.
Toplantının hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Vali Seddar Yavuz, İl Yatırım Takip Sistemi verilerine göre, 2019 yılı Aralık ayı sonu itibarıyla 10 sektörde toplam 280 kamu yatırım projesinin bulunduğuna dikkat çekerek, bu projelerden 111 adedinin devam ettiğini, 6 adet projenin ihale, 40 adet yatırımın ise proje aşamasında olduğunu söyledi.
2019 yılı içerisinde 123 adet projenin %100 fiziki gerçekleşmesi sağlanarak yatırımlarının tamamlandığını belirten Vali Seddar Yavuz konuşmasında şu bilgilere yer verdi: “İlimizdeki toplam 280 yatırım projesinin 97 adedi Ordu Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine aittir. Yatırım programında yer alan projelerimizin toplam bedeli yaklaşık 6 milyar 319 milyon ₺ olup önceki yıllar harcaması 3 milyar 170 milyon ₺’ dir. 2019 yılında 1 milyar 244 milyon ₺ ödenek ayrılan bu yatırımlarımıza yıl içinde 790 milyon ₺ harcama yapılmıştır. Genel toplamda ise yatırımlarımız için Aralık ayı sonuna kadar 3 milyar 960 milyon ₺ harcama yapılarak %62,67 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.”
Vali Seddar Yavuz, konuşmasının devamında yatırımcı kurum ve kuruluşların devam eden projeleri ile 2020 ve 2021 yılında gerçekleştirilecek olan yeni projelerine ilişkin hazırlıklara ve çalışmalara hız vererek zaman kaybetmeksiniz işe başlamaları konusunda uyarıda bulunarak, kurumlar arası işbirliğinin önemine değindi.
Vali Yavuz, “Kamu yatırımlarının gerçekleştirilmesi ve hizmetlerin yapılması sırasında kamu kurum ve kuruluşları arasında işbirliği ve koordinasyon sağlanarak yardımlaşmanın artırılmasında ve kaynakların daha etkin, verimli ve tasarruflu kullanılmasında kurum ve kuruluş amirleri sorumluluk bilinci içerisinde görev yapacaklardır. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısında mülki ve mahalli yöneticiler tarafından dile getirilen koordinasyon ve işbirliği gerektiren hususlar ve alınan kararlar hakkında ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli iş ve işlemlerin zamanında yapılarak Valiliğimize bilgi verilmesi gerekmektedir” diye konuştu.
Toplantıda, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, ilçelerinde yürütülen proje ve yatırımların son durumları ile karşılaştıkları sorunlar hakkında, yatırımcı kuruluşların bölge ve il müdürlerinden detaylı bilgiler de aldı.
2019 yılında Ordu’da yatırımlar ağırlıklı olarak ulaştırma-haberleşme, eğitim, sağlık, turizm, tarım, enerji ve konut ile diğer kamu hizmetleri sektörlerinde yoğunlaştı. Buna göre 2019 yılı Aralık ayı sonu itibariyle Ordu’da gerçekleştirilen yatırımlara ilişkin bilgiler ise şu şekilde:
Ulaştırma-Haberleşme sektöründe; tamamlanan 35, devam eden 30 ve ihale aşamasında 1 adet proje olmak üzere toplamda 66 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 5 Milyar 268 Milyon ₺ olup bugüne kadar toplam 3 Milyar 235 Milyon ₺ harcama yapılarak %61,40 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Eğitim sektöründe; tamamlanan 9, devam eden 7 ve proje aşamasında 4 adet proje olmak üzere toplamda 20 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli 156 Milyon ₺’dir. Toplamda 116 Milyon ₺ harcama gerçekleştirilerek %75 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Tarım sektöründe; tamamlanan 13, devam eden 7, ihale aşamasında 3 ve proje aşamasında 1 adet proje olmak üzere toplamda 24 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 204 Milyon ₺ olup bugüne kadar 98 Milyon ₺ harcanarak %48 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Sağlık sektöründe; tamamlanan 1, devam eden 15 ve proje aşamasında 12 adet olmak üzere toplamda 28 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 78 Milyon ₺ olup 37 Milyon ₺ harcanarak %47 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Turizm sektöründe; tamamlanan 16, devam eden 15, ihalesi aşamasında 1 ve proje aşamasında 3 adet proje olmak üzere toplamda 35 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 38 Milyon ₺ olan bu yatırımlarımıza bugüne kadar 18,7 Milyon ₺ harcanarak %49 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Enerji sektöründe; 1 adet devam eden ve 5 adet proje aşamasında olmak üzere toplam 6 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 43 Milyon ₺ olup 9 Milyon ₺  harcama yapılarak %20 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Konut sektöründe; tamamlanan 8, devam eden 8 ve proje aşamasında 5 adet proje olmak üzere toplam 21 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 5,4 Milyon ₺ olan bu projelere toplamda 4,5 Milyon ₺ harcanarak  %83 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
İmalat sektöründe; 3 adet tamamlanan ve 1 adet de devam eden olmak üzere 4 adet proje bulunmaktadır. Toplam bedeli 26,5 Milyon ₺ olan bu projeler için bugüne kadar 26,4 Milyon ₺ harcama yapılarak %99 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Madencilik sektöründe; tamamlanan 2 adet projenin toplam bedeli 4,7 Milyon ₺’dir. Projeler için 4,2 Milyon ₺ harcama yapılarak %89 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Diğer Kamu Hizmetleri sektöründe; tamamlanan 36, devam eden 27, ihalesi aşamasında 1 ve proje aşamasında 10 adet proje olmak üzere toplam 74 proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 491 Milyon ₺ olan bu projelere toplamda 409 Milyon ₺ harcanarak %83 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2020 / Fatsa Söz Gazetesi / Tüm hakları saklıdır.