Fatsa Söz Gazetesi / Fatsa'dan Güncel ve Özgün Haberler

AFAD BAŞKANI’NDAN ÖNEMLİ ZİYARET

AFAD BAŞKANI’NDAN ÖNEMLİ ZİYARET
21 Mayıs 2019 - 17:14

BAŞKAN GÜLER: “HEP BİRLİKTE YARALARI SARACAĞIZ”

Temas ve incelemelerde bulunmak üzere Ordu’ya gelen AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu,  Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’i ziyaret etti. Başkan Güler Aybastı için tüm imkanların seferber edildiğini ve hep birlikte yaraları saracaklarını söyledi.

Aybastı’da yaşanan heyelan olayının da ele alındığı ziyarette konuşan AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu, “Devletimiz vatandaşlarımızın her daim yanındadır. Acil yardım ödeneği çıkardık. İyileştirme süreci devam ediyor. Buradaki vatandaşlarımız için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Devletin Aybastı’da tüm imkânlarını seferber ettiğini söyleyen Başkan Güler, “Bütün tesellimiz can kaybı olmamasıdır. Mal yerine konur. Zaten bununla ilgili çok güzel çalışmalar da yapıldı. Bundan sonra orayı tekrar eski haline getirmek için uğraşacağız. Mühim olan şey bundan ders çıkartarak tekerrürünü önlemektir.  Bunun için heyelanın önlenmesiyle ilgili çalışmalar yaparak yeni yerleşim merkezlerinin yaşam kalitesini daha güzel ve emin bir şekilde oluşturmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN GÜLER: “YAŞANAN OLAYDAN DERS ÇIKARTARAK TEKERRÜRÜNÜ ÖNLEYECEĞİZ”

Aybastı’da yaşanan afete değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, can kaybının olmamasının teselli verici olduğunu söyleyerek kaybolan malın yerine konması için devletin tüm gücünü seferber ettiğini belirtti. Başkan Güler, “Devletimiz tüm imkânlarıyla Aybastı’da yaşanan olaya müdahale etti. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak iftar ve sahurda devamlı sıcak yemeklerini verdik. Tam teşekküllü bir mutfak tırı heyelan bölgesine konuşlandırdık. Bütün imkânlarımızı seferber ettik. Vatandaşlarımıza herhangi bir sıkıntı hissettirmemek için özel bir çalışma yaptık. Bunun dışında su, elektrik bunların hepsi temin edildi. Daha da önemlisi bütün tesellimiz can kaybı olmamasıdır. Mal yerine konur zaten bununla ilgili çok güzel çalışmalar da yapıldı. Bundan sonra orayı tekrar eski haline getirmek için uğraşacağız. Ulubey’de de benim bakanlığım dönemimde benzer bir durum oldu. Orada yüzlerce ev kaymıştı. Oraları nasıl yaptıysak buraları da aynı şekilde onaracağız. Mühim olan şey bundan ders çıkartarak tekerrürünü önlemektir. Bunun için zemin etüdü ve heyelanlarla ilgili daha köklü çalışmalar yapacağız. Bakanlığım dönemimde de MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü) bana bağlıyken Türkiye’nin heyelan haritasını çıkartmıştık. Bu heyelan haritasını tekrar gözden geçirip bundan ders alarak yeni yerleşim merkezlerinin yaşam kalitesini daha güzel ve emin bir şekilde oluşturmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

AFAD BAŞKANI GÜLLÜOĞLU: “AYBASTI’DAKİ VATANDAŞLARIMIZ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Aybastı’da gerçekleşen olay için birçok arkadaşımız olay yerine gelerek inceleme yaptı. Ordu il müdürümüz, kaymakamlığımız ve belediye yetkilileriyle beraber kriz anı iyi yönetildi. Bu heyelan olayı bizim açımızdan başarılı bir risk azaltma yaklaşımıdır. Çünkü 2015 yılından beri takip edilen bir heyelandı. En son şubat ayında arkadaşlarımız olay yerine inceleme yapmaya gittiklerinde heyelan olayının devam ettiğini ve acilen boşaltma aşamasına geldiğini fark ederek alandaki birçok evin boşaltılmasını sağladı. Alınan bu önlemler can kaybının önüne geçti. Afet yönetimi açısından başarılı bir örnek var. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Heyelanların devam etmemesini umut ederken ihtiyacımız olanın planlı yapılaşma olduğunu belirtmek isterim. Ordu’da yaşanan ilk olay değil inşallah son olur. Evini boşalttığımız vatandaşlarımızın Aybastı ve çevresinde kira yardımı almasını sağladık. Acil yardım ödeneği çıkardık. İyileştirme süreci devam ediyor. Buradaki vatandaşlarımız için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2020 / Fatsa Söz Gazetesi / Tüm hakları saklıdır.