Fatsa Söz Gazetesi / Fatsa'dan Güncel ve Özgün Haberler

YERLİ MALI HAFTASINDA YERLİ TOHUM ETKİNLİĞİ

YERLİ MALI HAFTASINDA YERLİ TOHUM ETKİNLİĞİ
18 Aralık 2019 - 20:35

Fatsa Ziraat Odası Yerli Malı Haftası’nda yerli tohum etkinliği düzenleyerek yıllardır kutlanan Yerli Malı Haftası’na özel bir anlam kazandırdı.

Fatsa Ziraat Odası Çiftçi Eğitim ve Uygulama Merkezi’nde Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, AK Parti İlçe Başkanı İsa Yüksel, Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Saygın Atinkaya ve Bolaman İlkokulu öğrencileri katıldı.

“YEREL TOHUMLARIMIZI ZENGİNLEŞTİREREK GELECEK NESİLLERE AKTARMAK ÇOK ÖNEMLİ”
Programda bir açıklama yapan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, etkinliğin yapıldığı yerin Yerli Malı Haftası ile çok uyumlu olmasının büyük önem taşıdığını belirterek, “Biz burada Ziraat Odası Başkanımızla geçmiş dönemde de çok güzel çalışmalar yapmıştık. Bugün tesisin geldiği noktayı görmek bizleri ayrıca gururlandırıyor. Burada Ata tohumlarımızı, yerel tohumlarımızı zenginleştirerek gelecek nesillere aktarmak, aynı zamanda yerel meyvelerimizi aşılayarak gelecek nesillere taşımak çok önemli bir projeydi. Bugün bu projenin çok daha iyi yerlere gelmiş olduğunu görmek ve böylesine yerli malı haftasında öğrencilerimizle birlikte programa katılımı bizleri ayriyeten gururlandırdı Ben tüm gençlerimize toprak bitki ve doğa sevgisini aşılamak üzere düzenlenen bu güzel organizasyona katıldıkları için, Ziraat Odası Başkanımıza ve ilçe Milli Eğitim Müdürümüze bu güzel organizasyon düzenledikleri için ayriyeten teşekkür ediyorum, hayırlı olsun.” dedi.

“YERLİ TOHUM ÜRETİMİ MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR”
Fatsa Ziraat Odası Başkanı Haydar Gürsu ise yaptığı açıklamada, ülkemizde her yıl 12-18 Aralık döneminde kutlanan ve halk arasında Yerli Malı Haftası olarak bilinen bu etkinliğe, bu yıl farklı bir anlam ve derinlik kazandırmak istediklerini söyleyerek, “Çocukluğumuzdan kalan anılarımız arasında hala tazeliğini koruyan ve bizi eski günlere götüren bu anlamlı etkinliğe biz de farklı bir yönü ile dikkat çekerek katkı da bulunmak istedik.” diye konuştu.
Cumhurbaşkanımızın ‘’Biz yerli tohum üretimini yerli tank,  yerli uçak kadar önemli görüyoruz’’ sözünü hatırlatan Başkan Gürsu; “Sayın Cumhurbaşkanımızın da vukufiyetle belirttiği gibi biz de yerli tohum üretimini milli güvenlik meselesi olarak görüyoruz. Günümüzde kullanımı gittikçe yaygınlaşan hibrit tohumlar, hepimizin bildiği gibi kısırlaştırılmış tohumlardır ve bu tohumlarla üretilen mahsulden bir sonraki sene tohumluk alınamamaktadır. Bu şekilde tohumu kısırlaştırılan toplumların tarım politikaları da kısırlaşmaya mahkumdur.” diye konuştu.

TOHUMU YERLİ OLANIN GELECEĞİ MİLLİ OLUR

Ülkemizin yerli tohum üretimine verdiği öneme atıfta bulunan GÜRSU ; Yerli tohumun sadece özgürlük değil; aynı zamanda bilgelik, paylaşımcılık ve doğayla barışık çok çeşitlilik demektir.  Yerli Malı Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikte çocuklar ve gençlerle bir araya gelmekten dolayı duyduğu memnuniyeti belirten GÜRSU ‘’Tohum köktür, kök ise gelecektir. Şayet gelecek nesillerimize sağlıklı tohumlar bırakamazsak ülke olarak geleceğimiz küresel tohum şirketlerinin insafına, sağlığımız da hibrit tohumların kaderine kalacaktır. Bu kısırdöngüden çıkışın yolu ise atalık tohumlarımızı yeni nesillere aktarmaktır. Ata tohumu ata ekmeği demektir. Tohumu yerli olanın geleceği de milli olur dedi.

“ZİRAAT ODASI’NA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
İlçe Milli Eğitim Müdürü Saygın Atinkaya’da böylesine anlamlı bir güne farklı bir yorum ve bakış açısı getirerek, “Yerli Malı Haftasında yerli tohum bilincini aşılamak gibi önemli bir konuya dikkat çeken Fatsa Ziraat Odası’na teşekkürlerimizi sunarız.” dedi.
Etkinlik öğrencilerin yerli tohumların kullanıldığı Fatsa Ziraat Odası Eğitim ve Uygulama Merkezindeki seraların gezilmesi ile son buldu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2020 / Fatsa Söz Gazetesi / Tüm hakları saklıdır.