Fatsa Söz Gazetesi / Fatsa'dan Güncel ve Özgün Haberler

HARBİ TUR

“Ordu’da Bir İlk! Çocuklarımızın Başarısı Bizi Gururlandırdı”

“Ordu’da Bir İlk! Çocuklarımızın Başarısı Bizi Gururlandırdı”
04 Ağustos 2020 - 19:03

Ordu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender Yanık “İlimizde bir ilki başarmanın haklı gururunu yaşıyoruz, Bakanlığımız çatısı altında sosyal hizmet modellerinden yararlanan çocuklarımız Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) girdiler. Sınava giren çocuklar arasında Türkiye’de ilk 10’ a giren 3 çocuğumuz bizleri gururlandırdı.

Müdürlüğümüz himayesinde bulunan çocuklarımızın akademik başarısını artırmaya yönelik sürdürülen çalışmalar çocukların üniversite sınav sonuçlarına da olumlu yansıdı.

Koruyucu Aile yanında bulunan çocuğumuz Ebru Topkara Türkiye 2.si, Çocuk Evlerimizde kalan çocuklarımız İsa Özdemir Türkiye 5.si ve Enver Sedat Öztürk ise Türkiye 6.sı oldu.

Devletimiz çocuklarımızın akademik başarısını arttırmaya yönelik tüm imkânlarını seferber ediyor bizlerde uygulamaya gayret ederek takibini sağlıyoruz. Bu süreçte Çocuklarımızın okul başarısına ek olarak sportif ve sanatsal faaliyetlere katılmalarını sağlıyoruz.

Vatandaşlarımızın aklına şu soru gelebilir, Çocuklar 18 yaşını doldurdu, Üniversite kazandı ama nasıl okuyacak? kim sahip çıkacak?

Devletimiz son 18 yılda Sosyal Devlet anlamında bir devrim yaptı ve Kimseyi kimsesiz bırakmadı ve bırakmayacak. Çocuklarımız Üniversite öğrenimleri süresince tercihleri doğrultusunda çocuk bakım kuruluşlarından veya Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlardan ücretsiz yararlanacaklar, Gereksinimleri göz önünde tutularak yılda iki kez giyim desteği, aylık 1.168 TL harçlık ve öğrenim bursu sağlanacak. Korunma ve bakım kararlı olup öğrenime devam eden çocuklarımızın kitap, kırtasiye, kurs, sınav giriş harcı ve ders için gerekli olan her türlü araç gereç ve materyal gibi gereksinimleri de Bakanlığımızca karşılanmaktadır.

Ayrıca Gençlerin okullarına gidiş-gelişlerindeki ulaşım giderleri karşılanırken; üç öğün ücretsiz yemek imkânı da sağlanıyor. Yükseköğretimini tamamlayan gençlere de öğrenim durumlarına uygun unvanlarda kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamı sağlanıyor.” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk YKS’ de üst dilimlere girme başarısı gösteren, sosyal hizmet modellerinden faydalanan çocuklarla görüştü başarılarından dolayı tebrik ederek çocuklarımıza bilgisayar hediye etti.

YKS’deki başarılarıyla hedeflerine bir adım daha yaklaşan gençlerimizden Ebru Topkara başarı hikâyesini Bakanlığımız Basın Müşavirliğine verdiği mülakatta anlattı.

Ebru sınava iyi hazırlanma motivasyonu verecek bir sosyal çevresi olduğu, koruyucu ailesi ve öğretmenlerinin bu süreçte kendisini desteklediği, öğretmenlerinin öğrencilere özel koçluk sistemi ve program uyguladığı, koruyucu ailesinin hem ders çalışma ortamı hem de kurslara gitme imkanı sağladığını, internetten ders videoları izlediğini ifade etti.

Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünü hedeflemekte olduğunu farklılıkları olan bireylere katkıda bulunmak istediğini, bununla birlikte bir meslek sahibi olup kendi ayakları üzerinde durmak ve hayatını idame ettirmek istediğini belirtti.

Ebru ayrıca devletimize teşekkürlerini sunduğunu, çünkü devletimizin hizmetleri sayesinde bir aile ortamına kavuştuğunu, hayata karışma ve bir birey olarak kendini geliştirme imkanı bulduğunu, kurumda çalışan sosyal hizmet görevlilerinin de kendisini takip ettiğini ve destek verdiğini belirterek. koruyucu aile sisteminin yaygınlaşmasını, ailelerin bu hususta bilgi edinmesini istediğini, çünkü her çocuğun bir aileye sahip olmak hakkı olduğuna inandığını” ifade etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2020 / Fatsa Söz Gazetesi / Tüm hakları saklıdır.