Fatsa Söz Gazetesi / Fatsa'dan Güncel ve Özgün Haberler

VALİ SONEL, “HEP BİRLİKE BU İŞİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”

VALİ SONEL, “HEP BİRLİKE BU İŞİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ”
22 Mart 2021 - 15:48

Her hafta Pazartesi günleri Vali Tuncay Sonel’in başkanlığında yapılan Covid-19 Pandemisi Değerlendirme Toplantısı, bugün de gerçekleştirildi.

Valilik Toplantı Salonunda, yapılan Covid-19 Pandemisi Değerlendirme Toplantısına, Vali Yardımcısı Ekrem Ballı, Kumru Kaymakamı Hüseyin Aydın, diğer İlçe Kaymakamları video konferans yoluyla, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, İl Çevre ve Şehircilik Müdürü Hüseyin Öztürk, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Yusuf Mercan, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Fatih Aydın katıldı.

Toplantının başlangıcında, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Fatih Aydın tarafından bir sunum yapılarak, Koronavirüs (Covid-19) Pandemisinin başlangıcından bugüne kadar Ordu’da yapılan testler ve sonuçları, vaka sayıları, tedavi süreçleri, hastane kapasiteleri ve doluluk oranları, ilçelere göre vaka başı temaslı sayıları, çağrı merkezi verileri, haftalık denetim çalışmaları, filyasyon ve aşılama çalışmaları hakkında Vali Tuncay Sonel ve ilçe kaymakamlarına bilgilendirmede bulunuldu.

Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Aydın; “Aşılama Çalışmalarında İyi Bir Durumdayız”

Aktif vaka sayılarını azaltmak için filyasyon çalışmalarına önem verdiklerini belirten Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Fatih Aydın, “Vaka başı temaslı sayıları bizim için önemli. Pozitif vakaların temaslılarını iyi tespit edersek, vaka sayısının artmasını da önleriz. Bunun için de test ve filyasyon sürelerini kısalttık. Pozitif vakaların temaslılarını tespit ettiğimiz andan itibaren filyasyon ekiplerimizce hemen tedavilerine başlıyoruz” dedi.

Aşılama çalışmaları hakkında da bilgiler veren Dr. Fatih Aydın, “Koronavirüs ile mücadelede aşılama çalışmaları çok çok önemli. Sağlık Bakanlığımızın belirlemiş olduğu aşılama takvimine göre sırası gelen vatandaşlarımızın aşılarını yaptırıp, bir an önce bağışıklık kazanmalarını istiyoruz. Ordu ili olarak, aşılama çalışmalarında iyi bir durumdayız. 65 yaş ve üzeri hedef nüfusun yüzde 80’ini aşıladık. Bugüne kadar 104.984 kişiye birinci doz aşı, 61.554 kişiye de ikinci doz aşı olmak üzere toplamda 166.538 doz aşı yaptık. Bakanlığımızın belirlediği aşı takvimine göre diğer hedef gruplarımızı da aşılamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İl Sağlık Müdürü Kasapoğlu; “Test ve Filyasyon Sürelerini Kısalttık”

Hızlı bir yayılım gösteren mutant virüs konusunda herkesin dikkatli ve duyarlı olması gerektiğini ifade eden İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “Ülkemizde bir mutant virüs gerçeği var. Bu konuda herkes çok dikkatli ve duyarlı davranmalı. Okullara giden öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz çok dikkatli olmalılar. En ufak bir belirtide sağlık çalışanlarımızla iletişime geçmeliler. İzole edilen vatandaşlarımız, asla izole edildikleri yerden dışarıya çıkmamalılar. Biz onlara her konuda yardımcı oluruz. Pozitif vakaların, virüsü bir başkasına bulaştırmasının önüne geçebilmek için Sayın Valimizin bizlere sağladığı imkanlarla filyasyon, test ve temaslıları tespit etme süreklerini olabildiğince kısalttık. Bu da bizlere vakalara daha kısa sürede müdahale etmek imkanı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Vali Sonel; “Hep Birlikte Bu İşin Üstesinden Geleceğiz”

Koronavirüs salgın hızını azaltmak için Ordu’da topyekûn bir mücadele verildiğine dikkat çeken Vali Tuncay Sonel, “Kontrollü normalleşme sürecinin başladığı günlerde Sağlık Bakanlığımızca açıklanan tabloda ilk sıralarda olan ilimiz, alt sıralara doğru gerilemektedir. Rehavete kapılmadan çalışmalarımızı aynı ciddiyetle sürdüreceğiz. İçişleri Bakanlığımızın denetim talimatları doğrultusunda, 19 ilçemizde ve yaşamın tüm alanlarında denetim faaliyetlerimizi, vatandaşlarımıza, esnaflarımıza rehberlik edecek şekilde sürdüreceğiz. Covid-19 asla ihmale gelmez. Sahaya tam anlamıyla basacağız. Biz, bize düşeni tam manasıyla yerine getireceğiz. Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere, güvenlik güçlerimiz, kamu görevlilerimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız herkes büyük bir özveri ve gayretle çalışıyor. Muhtarlarımızı, din görevlilerimizi de bu işe dahil ederek, çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İnanıyorum ki hep birlikte bu işin üstesinden geleceğiz” dedi.

Toplantıya katılan İlçe Kaymakamları da Covid-19 Pandemisi ile ilgili yürütülen çalışmalar ve yapılması gerekenler konusunda görüş, düşünce ve önerilerini dile getirdiler.

Toplantıda, ilçe kaymakamlarına Covid-19 pandemisinin dışındaki konularla ilgili talimatlar da veren Vali Tuncay Sonel, İçişleri Bakanlığınca başlatılan yeni nüfus müdürlüğü konseptine geçilmesi, dere yataklarına yapılan ve taşkın riski oluşturan binaların yıkılması çalışmalarının hızlandırılmasını istedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
KÖŞE YAZARLARI

Copyright © 2020 / Fatsa Söz Gazetesi / Tüm hakları saklıdır.